Ekonomia społeczna nie wyklucza!

Ekonomia społeczna nie wyklucza!

W dniu 24 czerwca w Żurominie odbył się pierwszy Piknik Ekonomii Społecznej sfinansowany ze środków Budżetu Obywatelskiego Mazowsza, którego organizatorem było Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej w Warszawie. Gospodarzem wydarzenia była Spółdzielnia Socjalna „Szansa” w Żurominie

Ekonomia społeczna to sfera aktywności obywatelskiej, która poprzez działalność ekonomiczną i działalność pożytku publicznego służy: integracji zawodowej i społecznej osób zagrożonych społeczną marginalizacją, tworzeniu miejsc pracy, świadczeniu usług społecznych użyteczności publicznej.

Ekonomia społeczna to uzupełnienie sektora prywatnego i publicznego. Pomaga zapobiegać wykluczeniu społecznemu i łagodzi napięcia społeczne. Mówiąc szerzej: ekonomia społeczna wspomaga proces budowania społeczeństwa obywatelskiego. Odpowiada też priorytetom Unii Europejskiej: spójności społecznej, pełnemu zatrudnieniu i walce przeciwko biedzie, demokracji uczestniczącej, lepszemu zarządzaniu oraz stabilnemu rozwojowi.

Podmiotami ekonomii społecznej są:

  • organizacje pozarządowe oraz podmioty, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie;
  • spółdzielnie socjalne;
  • spółdzielnie pracy, w tym spółdzielnie inwalidów, niewidomych oraz produkcji rolnej;
  • przedsiębiorstwa społeczne – podmioty ekonomii społecznej, które prowadzą działalność gospodarczą lub odpłatną pożytku publicznego, zatrudniają i aktywizują zawodowo osoby trudnozatrudnialne, nie prywatyzują zysku lub nadwyżki bilansowej i są zarządzane w  sposób partycypacyjny;
  • jednostki reintegracyjne tj. takie, których głównym działaniem jest reintegracja społeczna i zawodowa osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, czyli: Zakłady Aktywności Zawodowej, Warsztaty Terapii Zajęciowej, Centra Integracji Społecznej, Kluby Integracji Społecznej.

Po kilku latach istnienia fundacji a KUKU na terenie powiatu nowodworskiego, widać wyraźny progres pod względem odbioru osób dotkniętych niepełnosprawnością, wzrosła wrażliwość społeczna i zrozumienie dla tych osób. Uczestnicy warsztatów stali się częścią społeczności lokalnej, są bardziej aktywni i widoczni na różnego rodzaju imprezach, piknikach czy warsztatach. Stale obecni w codziennym życiu mieszkańców powiatu, poprzez zajęcia w pracowniach terapeutycznych, zdobywają umiejętności potrzebne do wyjścia na otwarty rynek pracy. Ponieważ fundacja a KUKU jest jedyną organizacją o takim charakterze na terenie powiatu nowodworskiego, ma ogromne poczucie odpowiedzialności za swoją pracę i jej efekty.

Fundacja a KUKU ubiega się w tegorocznym konkursie o wyróżnienie „Mazowiecką Marką Ekonomii Społecznej” w kategorii: „Odpowiedzialność”.