Empatia i uważność w budowaniu zespołu terapeutycznego.

Empatia i uważność w budowaniu zespołu terapeutycznego.

W dzisiejszym świecie coraz więcej uwagi zwraca się na empatię oraz wrażliwość.

A cóż to takiego empatia? Dlaczego jest bardzo ważna w kontakcie z drugim człowiekiem?

Empatia to umiejętność rozumienia i identyfikowania się z emocjami, uczuciami i perspektywą innych osób. Jest to zdolność do wczuwania się w sytuację drugiej osoby, rozumienia jej stanu emocjonalnego i doświadczania emocji w podobny sposób. Empatia pozwala nam lepiej zrozumieć inne osoby, odnaleźć się w ich sytuacji i odpowiednio zareagować na ich potrzeby. Jest to ważna umiejętność w budowaniu silnych relacji interpersonalnych.

Dlatego właśnie empatyczny zespół terapeutyczny jest podstawą w pracy, szczególnie z osobami zagrożonymi wykluczeniem społecznym.

Fundacja a KUKU mając na uwadze szczególne potrzeby osób z niepełnosprawnościami nieustannie dba by kadra podnosiła swoje kwalifikacje i coraz lepiej zrozumiała specyficzne potrzeby swoich beneficjentów.

Szkolenia w pracy z osobami z niepełnosprawnościami są niezwykle istotne, ponieważ pozwalają pracownikom zdobyć wiedzę i umiejętności potrzebne do skutecznej pracy z osobami o różnego rodzaju niepełnosprawnościach.

Dzięki doskonałej współpracy z Powiatowym Urzędem Pracy  w Nowym Dworze Mazowieckim oraz Fundacją Aktywności Zawodowej z Gdańska, pracownicy skorzystali z dwóch szkoleń sfinansowanych przez Krajowy Fundusz Szkoleniowy (KFS).

Podczas szkoleń trenerki szczególną uwagę zwróciły na:

  1. Komunikację – jak efektywnie porozumiewać się z osobami z niepełnosprawnościami, w tym z osobami niesłyszącymi, niedosłyszącymi, niewidomymi czy niesprawnymi ruchowo.
  2. Uważność – jak wykazać się zrozumieniem i empatią wobec osób z niepełnosprawnościami, unikając uprzedzeń i stereotypów.
  3. Zrozumienie różnych rodzajów niepełnosprawności – jak rozpoznawać i radzić sobie z różnymi rodzajami niepełnosprawności, takimi jak autyzm, zespół Downa, porażenie mózgowe czy zaburzenia psychiczne.
  4. Tworzenie dostępnych środowisk pracy – jak dostosować miejsce pracy, narzędzia i technologie, aby umożliwić osobom z niepełnosprawnościami pełne i efektywne wykonywanie swoich zadań.

„Empatia to bycie przy kimś i jego uczuciach. To nie znaczy, że odczuwamy to samo, co ona. To znaczy, że obdarzamy ją swoją pełną uwagą i obecnością.”

Marshall B. Rosenberg, W świecie porozumienia bez przemocy.